Całoroczna oranżeria — o czym musisz pamiętać?
17 września 2022Oranżerie każdego roku cieszą się coraz większą popularnością, a wszystko dlatego, że pozwalają na cieszenie się ogrodem pełnym kwiatów nawet w chłodne zimowe wieczory. Przydomowy ogród zimowy to prawdziwy raj dla ciepłolubnych roślin.
Oranżerie zimowe na cały rok — czym się charakteryzują?
Tak właściwie na miano oranżerii zasługują całoroczne ogrzewane ogrody zimowe, z których w mroźne dni mogą korzystać zarówno domownicy, jak i rośliny. Warto jednak pamiętać o tym, że ich solidne ściany, które chronią przed deszczem, wiatrem i mrozem, przesądzają o masie konstrukcji. Dla przykładu szklany „klosz” wielkości 20 M2 waży około 1,5-2 tony. W związku z powyższym takie oranżerie wymagają solidnych fundamentów oraz nie mogą być wznoszone w formie zadaszenia balkonów. Są one bardzo szczelne, co sprawia, że wymagają wentylacji. Wymiana powietrza ma ogromny wpływ na komfort przebywania w takim pomieszczeniu oraz na zdrowie roślin — umożliwia to obniżenie temperatury, która w słoneczne dni może w takim miejscu wzrosnąć nawet do 50 stopni Celsjusza. Automatyka i specjalistyczne urządzenia, które zapewniają wygodę, podwyższają także koszty inwestycji. W rezultacie ogród zimowy, z którego korzysta się przez cały rok, jest droższy od sezonowego. Mimo wszystko to właśnie dzięki niemu maleją koszty związane z ogrzewaniem domu. W chłodne dni i noce drzwi do domu pozostają zamknięte, jednak kiedy oranżeria nagrzeje się w słońcu, wystarczy je nieco otworzyć, aby ciepło przedostało się do sąsiednich pomieszczeń. Aby szklana przybudówka umożliwiała na taki stan rzeczy, powinna być oddzielona od reszty domu ścianą z cegieł klinkierowych, ceramicznych lub z betonu. Ta cecha sprawia, że ogrody zimowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Można to zauważyć, spoglądając na częstotliwość wyszukiwania w Google takich fraz jak choćby „oranżeria mazowieckie” czy „oranżerie Gdańsk”.
Jakie rośliny można hodować w całorocznej oranżerii?
Aby nie zostać niemiło zaskoczonym, początkujący ogrodnik powinien postawić na gatunki, które są proste w uprawie. Wszystko zależy głównie od tego, czy dana roślina lubi być na pełnym słońcu, w półcieniu czy może oświetlona przez światło rozproszone. Co więcej, trzeba uwzględnić podczas zakupu roślin temperaturę, jaka panuje w przydomowej oranżerii oraz sposób uprawy poszczególnego gatunku.
Jaki model oranżerii będzie najlepszym wyborem?
Oranżerie można wznieść na planie prostokąta, kwadratu lub wielokąta, nadając jej prostą formę z jednospadowym dachem lub postawić. Na nieco bardziej skomplikowany model z dachem łamanym. Co więcej, ogród zimowy można ulokować na wysokości gruntu, lub np. „zawiesić” nad garażem, czy też wybudować piętrową konstrukcję. Jej powierzchnia nie może być mniejsza niż 10 M2, gdyż pełen komfort uzyskuje się przy minimum 15,25 M2. Pozwolenie na budowę oranżerii mniejszej niż 25 M2 nie jest konieczne — wystarczy zgłosić taką inwestycję w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta.