6 „zdrowych” pokarmów, które są dla Ciebie zaskakująco złe

6 „zdrowych” pokarmów, które są dla Ciebie zaskakująco złe

19 września 2021 Wyłączono przez tech blog

Myślisz o zaopatrzeniu się w zdrową sałatkę z kuskusem na lunch? Pomyśl jeszcze raz! Te pozornie „zdrowe” pokarmy nie są dla Ciebie tak dobre, jak mogłoby się wydawać. Ujawniamy najczęstszych winowajców niezdrowej żywności…

kuskus

To powszechne błędne przekonanie, że kuskus jest niskotłuszczowy i niskowęglowodanowy. W rzeczywistości pochodzi z makaronu, więc jeśli obserwujesz spożycie węglowodanów, najlepiej omijać te bardziej pszeniczne kąski. Są podawane jako podstawa z gulaszami i sałatkami z Bliskiego Wschodu i chociaż nie są dla ciebie „złe” jako takie, są rafinowaną pszenicą, więc mają taką samą wartość odżywczą jak miska białego makaronu. Jeśli chcesz zdrowszej opcji, wybierz wersje pełnoziarniste, pszenicę bulgar lub komosę ryżową.

Napoje dietetyczne

Nie daj się zwieść ludziom z wytwórni! Jeśli obserwujesz spożycie cukru, unikaj gazowanych napojów gazowanych i słodkich napojów. Nawet jeśli mają naklejone na nich naklejki „dietetyczne”, sztuczne słodziki spowodują więcej szkody niż pożytku, nawet jeśli są mniej kaloryczne niż pełnotłuste. Zamiast tego spróbuj wody gazowanej ze świeżymi owocami, a nawet niesłodzonej domowej mrożonej herbaty.

Ciastka ryżowe

Lekkie, przewiewne i praktycznie bez kalorii – krakersy ryżowe muszą być dla Ciebie zdrowe, prawda? Zło! Wafle ryżowe mają praktycznie zerową wartość odżywczą. Brakuje im błonnika i mogą być również bogate w sód, główny winowajca powodujący wysokie ciśnienie krwi. Krakersy ryżowe są również zaskakująco gęste, co oznacza, że mają wysoki stosunek gramów węglowodanów do ich wagi. Zwykłe ciasto ryżowe waży tylko 9 gramów, ale 80 procent to węglowodany. Coś, o czym należy pamiętać, gdy następnym razem załadujesz krakersa wszystkimi ulubionymi dodatkami! Ta pizza nie wygląda teraz tak źle…

Suszone owoce

Kusząca jest myśl, że cukry znajdujące się w owocach i miodzie nigdy nie mogą być dla nas złe, ale nawet w swojej naturalnej postaci owoce należy spożywać z umiarem. Co więcej, suszone owoce w rzeczywistości zawierają mnóstwo ukrytych cukrów, więc podczas gdy suszone morele są stosunkowo niskokaloryczne, uderzenie cukru może zniwelować całą dobroć za jednym zamachem, więc po prostu upewnij się, że wrzucasz tylko kilka na raz. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór świeżych owoców, ponieważ nie zawierają one żadnych dodanych cukrów.

Granola

Płatki owsiane, orzechy i suszone owoce. Granola musi być prozdrowotna! Ta przepyszna poranna przekąska może smakować jak filar zdrowia, ale miska może z łatwością zawierać około 500 kalorii i to bez mleka. Zamiast tego wybierz płatki pełnoziarniste o niskiej zawartości cukru, takie jak płatki owsiane lub otręby.

Olej kokosowy

Pomimo tego, że jest największym i najnowszym szaleństwem zdrowotnym na świecie, olej kokosowy nie jest tak zdrowy, jak się wydaje. Jest zalecany przez guru zdrowia na całym świecie jako alternatywa dla oleju roślinnego i oliwy z oliwek, ale należy pamiętać, że olej kokosowy zawiera więcej tłuszczów nasyconych niż masło i smalec. Ważne, o czym należy pamiętać, jeśli obserwujesz poziom cholesterolu.