Co powinno znaleźć się w łazience dla niepełnosprawnych?

Co powinno znaleźć się w łazience dla niepełnosprawnych?

17 stycznia 2022 Wyłączono przez tech blog

Codzienne funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym kojarzy się z trudnością. Spory kłopot materializuje się w łazience i przedpokoju. Jak można skutecznie pokonać bariery, by Twój bliski z niesprawnością ruchową mógł normalnie wykonywać czynności higieniczne?

Szerokie drzwi, więcej wolnej przestrzeni i pomoc w codziennych czynnościach

Urządzając łazienkę dla osoby, która cierpi na schorzenia ruchowe, warto wziąć na celownik kilka bardzo ważnych uwarunkowań. Musi otrzymać w łazience możliwość swobodnego poruszania się lub manewrowania, przez co potrzeba w niej więcej metrów. Naturalnie nie należy martwić się o wielką przestrzeń, ale o dostateczną ilość miejsca na bezproblemowe poruszanie się wózkiem. Do zawracania i skręcania na wózku potrzebny jest 1,5 metra średnicy skrętu. Przede wszystkim trzeba zrezygnować z wysokich progów i standardowych drzwi. Potrzebna będzie szeroka muszla, zamontowana dokładnie na wysokości siedzenia w wózku. Warto użyć specjalne nakładki na ubikację, które wspomagają siadanie. Dużą uwagę musimy skierować na zorganizowanie strefy prysznicowej. Lepiej wybrać natrysk bezprogowy, rezygnując z brodzika. Gdybyś chciał go zamontować, w takim wypadku należy usytuować go na równi z podłogą.

Postaw uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych

Niełatwo stworzyć łazienkę dla osoby z ograniczeniemi ruchowymi bez solidych uchwytów. Zwykle umieszcza się je koło zlewu, ubikacji oraz drzwi. W miejscu do kąpania tego typu uchwyty mocowane są w kabinie prysznicowej i przy wannie. Powinno się ustawić umywalkę w taki sposób, by uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych do osi ceramiki znalazły się w odległości 40-45 cm. Co do wysokości, najlepsze wydaje się 80-85 cm, mierzone od poziomu „0” do górnej części poręczy.

Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych muszą znaleźć się także w strefie toalecie. Montuje się je bardzo często na ścianie bocznej. Mają postać prostego uchwytu lub litery L, co jest bardziej zalecane. W kwestii wymiarów prezentuje się to tak samo jak przy umywalce. Gdy muszla jest bliżej środka, wtedy będą potrzebne szersze profile montowane na tylnej ścianie 30-35 cm od środka WC.

Zaplanowanie rozkładu armatury możemy wykonać we własym zakresie lub zostawić to specjaliście. Po zapoznaniu się ze szczegółowymi wytycznymi aranżacja takiej łazienki nie spowoduje żadnych kłopotów. Rzecz jasna nie można zapomnieć o niebanalnych i modnych dodatkach, takich jak kwiaty, pojemniki na akcesoria czy tekstylia łazienkowe. Każdy drobiazg, pomagający lepiej działać osobie niepełnosprawnej w łazience, ma bardzo duże znaczenie.